Poniedziałek - Piątek 7:00 - 17:00, Sobota 8:00-13:00

Wentylacja budynków- co musisz wiedzieć?

obrazek
0

Odpowiednia wentylacja budynku decyduje o komforcie jego użytkowania. Nie należy bagatelizować tej kwestii, ponieważ usuwanie skutków źle dobranej wentylacji jest bardzo kosztowne. Jakie mogą być skutki? Jaki rodzaj wentylacji wybrać? Te informacje znajdziecie poniżej.


Dlaczego wentylacja jest istotna?

 

Podstawowe zadania wentylacji to dostarczanie świeżego powietrza i odbiór wilgoci z budynku. Właściwie dobrana wentylacja wpływa na komfort przebywających w pomieszczeniach osób, a także zabezpiecza budynek przed szkodami spowodowanymi wilgocią.

Niektórzy ludzie przy doborze wentylacji kierują się wyłącznie obowiązującymi przepisami budowlanymi. Nie tędy droga. Przebywając w zamkniętym pomieszczeniu, w którym nie ma dostatecznej wentylacji, zaczynają nam dokuczać: dwutlenek węgla, wilgoć, nieprzyjemne zapachy, a także niebezpieczne związki chemiczne wydzielane przez dywany, wykładziny, panele, kleje użyte do wyrobu mebli itp.

Dwutlenek węgla jest wytwarzany przez każdego człowieka podczas oddychania. Im więcej ludzi przebywa w danym pomieszczeniu, tym więcej dwutlenku węgla znajduje się w powietrzu. Mimo że dwutlenek węgla w takim stężeniu nie jest szkodliwy dla człowieka, nie oznacza to, że nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Gdy jego stężenie przekracza 0.1% można odczuć upośledzenie zdolności intelektualnych, co objawia się sennością i otępieniem. Dlatego tak ważna jest sprawna wentylacja w szkołach, miejscach pracy i instytucjach pożytku publicznego.

Budując dom niektórzy oszczędzają na wentylacji, po to, by zaoszczędzone pieniądze wydać na lepszej jakości wyposażenie wnętrz. Nie biorą jednak pod uwagę faktu, że nieodprowadzona z pomieszczenia wilgoć po pewnym czasie zniszczy wnętrze. Wilgoć powstaje podczas większości domowych czynności: prania, gotowania, mycia, a nawet oddychania czy pocenia się. Działa ona destrukcyjnie na wyposażenie wnętrz. Meble zaczynają nieprzyjemnie pachnieć stęchlizną, a elementy wykonane z drewna niszczą się. Może się okazać, że przez nieodpowiednią wentylacje, już po paru latach wszystkie meble będą się nadawały do wymiany!

Następstwem nieodprowadzonej z pomieszczenia wilgoci są grzyby i pleśnie pojawiające się na ścianach. One z kolei, oprócz obniżenia walorów estetycznych wnętrza, skutkują rozwojem alergii, grzybicy i chorób układu oddechowego u mieszkańców. Nie warto oszczędzać na zdrowiu!

 Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

 

Wentylacja może być grawitacyjna lub mechaniczna. Jaki rodzaj wybrać?

Wentylacja grawitacyjna jest także nazywana naturalną. Wykorzystuje ona naturalne zjawisko konwekcji, czyli ruchy powietrza spowodowane różnicą jego gęstości i ciśnienia. Ogrzane powietrze z wnętrza domu ma mniejszą gęstość, więc przemieszcza się ku górze. Temu ruchowi sprzyjają kominy z pionowymi kanałami wentylacyjnymi: w takich kanałach powstaje tzw. ciąg, który wysysa z domu zanieczyszczone powietrze. Na miejsce wyssanego przez komin powietrza napływa powietrze z zewnątrz np. przez nieszczelne okna i drzwi, lub, co bardziej popularne w obecnych czasach, przez nawiewniki w ramach okiennych lub ścianach.

W przypadku wentylacji mechanicznej ruch powietrza nie odbywa się w sposób naturalny, lecz jest wymuszony przez wentylatory. Istnieje wentylacja wywiewna, która usuwa jedynie zużyte powietrze, nawiewowo-wywiewna, która usuwa zużyte powietrze i zapewnia nawiew świeżego,a także nawiewowo-wywiewna z odzyskiem ciepła, która pozyskuje ciepło z powietrza usuwanego z pomieszczenia.

Zaletą wentylacji grawitacyjnej z pewnością są niskie koszty w czasie budowy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że oszczędzanie na etapie prac budowlanych nie idzie w parze z oszczędzaniem pieniędzy w czasie użytkowania budynku. Powietrze napływające z zewnątrz w okresie zimowym musi zostać ogrzane przez system centralnego ogrzewania. Posłużmy się więc przykładem przygotowanym przez firmę Viessmann:

W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni około 160 m2 oraz gdy temperatura na zewnątrz wynosi -15°C, wydajność wentylacji grawitacyjnej będzie wynosiła około 200 m3/h. Zatem powietrze zasysane do budynku (np. poprzez nawiewniki higrosterowane) będzie miało temperaturę -15°C, a temperatura powietrza wywiewanego poprzez piony grawitacyjne będzie wynosiła 20°C. Przyjmując powyższe założenia, ilość ciepła, które musimy dostarczyć do 200 m3/h powietrza, aby je podgrzać o 35 K będzie wynosiła około 2,3 kW. Taka wartość może stanowić nawet 1/3 mocy grzewczej nowo budowanego budynku! Temperatura na zewnątrz wynosząca -15°C nie jest rzadkością w zimowe noce, zatem ucieczka 2,3 kW ciepła przez kominy grawitacyjne w ciągu 10 godzin będzie kosztowała użytkownika ogrzewającego dom kondensacyjnym kotłem gazowym około 5,5 zł. To koszt uciekającego ciepła w jedną noc (10 h), stąd w skali miesiąca koszty te są znaczne.

Oprócz tego, decydując się na wentylację grawitacyjną należy pamiętać, że powietrze zasysane do pomieszczenia będzie zawierało zanieczyszczenia znajdujące się na zewnątrz. Jest to szczególnie istotny aspekt w sezonie grzewczym, kiedy powietrze odznacza się niską jakością przez smog.

Przy wentylacji grawitacyjnej występują znaczne straty ciepła, dlatego trzeba zainwestować w kosztowniejszy piec, o większej mocy grzewczej.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest wariantem o wyższych kosztach inwestycyjnych (około 10-40% w stosunku do wentylacji grawitacyjnej). Wymaga też okresowych przeglądów i przestrzeni na kanały i centralę wentylacyjną.  Jednak rekuperatory najnowszej generacji pozwalają na odzyskanie ponad 90% ciepła z powietrza wywiewanego, co sprawia, że dobrze wykonany system wentylacyjny oparty na rekuperatorze pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 50% względem wentylacji grawitacyjnej!

Ograniczenie strat ciepła pozwala na kolejną oszczędność- zakup tańszego kotła o mniejszej mocy grzewczej.

Wentylacja mechaniczna pozwala także na zachowanie wymaganej wydajności wentylacyjnej niezależnie od warunków zewnętrznych, zwiększanie lub zmniejszanie wydajności ze względu na aktualne zapotrzebowanie, a także możliwość filtracji powietrza.

Możliwość filtracji powietrza jest ważnym aspektem w sezonie grzewczym, gdy powietrze jest zanieczyszczone. Jest także bardzo przydatna dla alergików- nowoczesne filtry klasy F7 odfiltrowują alergeny znajdujące się na zewnątrz i zwiększają komfort mieszkania dla osób z alergiami.

Wentylacja mechaniczna sprawdzi się doskonale w miejscach o dużym ruchu ulicznym lub położonych obok źródeł hałasu. Gwarantuje ona przyjemne wyciszenie i odcięcie od hałasu zewnętrznego.

Wiele osób martwi się o hałas spowodowany przez wentylatory. Nowoczesne urządzenia marki Viessmann charakteryzują się doskonałym wyciszeniem pracujących urządzeń, dzięki czemu nie rozpraszają i nie zakłócają wypoczynku domowników.


 

savings

 

Kwestia wentylacji jest bez wątpienia jedną z najważniejszych rzeczy do wzięcia pod uwagę na etapie projektowania budynku. To od niej zależy jak będziemy czuli się w jego wnętrzu. Nie bagatelizujmy jej, gdyż późniejsze przeróbki i naprawianie skutków źle dobranej wentylacji pochłoną znacznie większe nakłady finansowe.

Zachęcamy do skonsultowania się z naszym zespołem w kwestii doboru odpowiadającego Państwu systemu!

 

 

 

 

 

 

 

 

Blog Attachments