Poniedziałek - Piątek 7:00 - 17:00, Sobota 8:00-13:00

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła- jakie urządzenie wybrać?

viesmann
0

Poprzedni artykuł poświęciliśmy kwestii wentylacji: dlaczego nie warto jej lekceważyć, oraz jakie są zalety i wady wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. W tym artykule skupimy się na wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, oraz na tym, na co warto zwrócić uwagę przy jej doborze.


Osoby, które decydują się na wentylację mechaniczną, stają przed kolejnym dylematem: jakie urządzenie wybrać? Jego wybór najlepiej jest skonsultować z profesjonalistą. Wykwalifikowana osoba będzie potrafiła idealnie dobrać urządzenie do potrzeb klienta, a także rodzaju budynku w jakim ma zostać zamontowane.


Na jakie rzeczy warto zwracać uwagę?

Aby urządzenie zapewniało komfortowe warunki wewnątrz budynku należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów:

1. Centrala wentylacyjna

Centrala wentylacyjna to serce systemu. Jej jakość bezpośrednio wpływa na sprawność instalacji oraz koszty eksploatacji. Dobra centrala powinna charakteryzować się :

  •  idealnym sprężem dyspozycyjnym, który zapewnia uzyskanie zadanej wydajności systemu nawet przy bardzo rozległych instalacjach lub gdy inwestor zdecyduje się na współpracę instalacji z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC)
  • niskim poborem energii elektrycznej, dzięki zastosowaniu wentylatorów na prąd stały. Średnia dobowa sumaryczna moc elektryczna obu wentylatorów nie powinna przekraczać 100 W.
  • intuicyjnymi sterownikami, które pozwalają na łatwe dostosowanie wentylacji do oczekiwań mieszkańców.

Warto zaznaczyć, że znajdujące się w naszej ofercie urządzenia Viessmann serii Vitovent charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami od urządzeń proponowanych przez konkurencję. Oferowane na rynku centrale wentylacyjne bardzo często posiadają zawyżone wydajności lub spręże dyspozycyjne, co powoduje dwu-, a nawet trzykrotnie większy pobór energii elektrycznej niż w przypadku urządzeń Viessmann.

 

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Vitovent 300 (po lewej), Vitovent 300-W (po prawe)

 

2.  System kanałów wentylacyjnych

Materiał, z którego wykonane są kanały nie powinien pochodzić z odzysku. Powinien być bezwonny, przebadany fizjologicznie i toksykologicznie pod kątem wykluczenia zagrożenia dla zdrowia. Kanały powinny posiadać konstrukcję warstwową, a kształty wszystkich elementów systemu powinny umożliwiać uzyskanie na nich niewielkich oporów przepływu powietrza.

W przypadku urządzeń Viessmann, łączenie całego systemu przebiega bez użycia narzędzi. Wystarczy kanał wcisnąć w gniazdo np. rozdzielacza i po usłyszeniu drugiego kliknięcia, połączenie jest gotowe. Szczelność systemu wentylacyjnego Viessmann jest wielokrotnie wyższa niż instalacji opartych o tradycyjne kanały stalowe typu SPIRO.

rthgytuh1

3. System izolowania kanałów wentylacyjnych

Dobry system wentylacji mechanicznej nie będzie narażał inwestora na hałas pochodzący z instalacji. Odpowiednia izolacja akustyczna to podstawa komfortowego korzystania z tego typu systemów. W przypadku propozycji firmy Viessmann nie trzeba martwić się o to, gdzie zmieścić tłumiki akustyczne. Oferowany system doskonale tłumi hałas, nie będzie więc zakłócał nocnego wypoczynku.

Izolacja termiczna zapobiega stratom ciepła, oraz niepożądanemu dogrzewaniu powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Dzięki niej, instalacja staje się bardziej wydajna.

rthgytuh2


 

 Jeśli chodzi o już wybudowane budynki, w których ma nastąpić zmiana wentylacji na mechaniczną, polecamy urządzenie Viessmann Vitovent 200-D. Jest ono idealne przy modernizowaniu budynków.

Aby zainstalować Vitovent 200-D, wystarczy wykonać otwór w ścianie zewnętrznej i zapewnić przyłącze do sieci (230 V). Nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych kanałów wentylacyjnych. Duża elastyczność i szybki, bezproblemowy montaż zapewnia możliwość wyboru między prostokątną i okrągłą tuleją do zabudowy.

vitovent 200-dvitovent 200-d1


Po więcej informacji na temat urządzeń Viessmann zapraszamy na stronę producenta.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami w kwestii doboru odpowiedniej metody wentylacji, oraz urządzenia.

 

 

Blog Attachments