Poniedziałek - Piątek 7:00 - 17:00, Sobota 8:00-13:00

Termoizolacja podstawą efektywnego ogrzewania

gallery_5681413cbd2d3
0

Chcemy żyć wygodnie, oszczędnie i ekologicznie – zainstalowaliśmy nowoczesny kocioł spalający ekologiczne paliwo. Nie spełnia on jednak naszych oczekiwań, nie zauważyliśmy obniżenia kosztów, czy też wyższej wydajności spalania. Coś poszło nie tak? Ktoś wprowadził nas w błąd? A może wina leży po stronie nieodpowiedniej termoizolacji?


Na rynku dostępnych jest wiele materiałów termoizolacyjnych. Od lat niesłabnącą popularnością cieszy się styropian. Jakie są jego zalety? 

  • styropian jest lekki, trwały, całkowicie bezpieczny dla zdrowia,
  • przy dobrze dobranym styropianie można zaoszczędzić na ogrzewaniu do 80%,
  • w budownictwie stosuje się wyłącznie styropian samogasnący, który pod wpływem ognia zaczyna się topić i kurczyć, ale po jego odjęciu cały proces zatrzymuje się,
  • w 100% nadaje się do recyklingu, ponieważ składa się z materiału jednego typu,
  • w procesie produkcji styropianu zużywa się niewiele energii w porównaniu z produkcją innych materiałów termoizolacyjnych- przekłada się to na mniejszą emisje szkodliwych związków do atmosfery

Poniżej porównanie energii potrzebnej do wytworzenia 1 m²  różnych materiałów termoizolacyjnych:

porównanie

Proces wytwarzania styropianu 

Styropian jest wytwarzany z ropy naftowej. Po wydobyciu i przetworzeniu przez rafinerię oraz przemysł chemiczny powstaje styren, podstawowy materiał do dalszego etapu produkcji.  Styren miesza się z wodą oraz materiałem porotwórczym (pentanem). W efekcie otrzymujemy polistyren do spienienia – jedyny surowiec do produkcji styropianu.

Nasuwa się pytanie – jak można mówić o styropianie, jako o materiale ekologicznym, skoro jest wytwarzany z ropy naftowej?

Argumentów jest kilka:

  • Z każdym litrem ropy naftowej, wykorzystywanej przy produkcji styropianu, można zaoszczędzić aż 100 litrów oleju opałowego!
  • Produkcja styropianu nie niszczy warstwy ozonowej, ponieważ nie używa się w niej trwałych związków chemicznych, a jedynie szybko rozkładającego się pentanu.
  • W 100% nadaje się do recyklingu.
  • Styropian sprawia, że ogrzewanie jest bardziej efektywne, a więc mniej CO2 przedostaje się do atmosfery.  To właśnie dwutlenek węgla w dużej części odpowiada za efekt cieplarniany.

styropian


Szary styropian 

Większość ludzi słysząc słowo „styropian” wyobraża sobie białe, porowate tworzywo sztuczne. Ostatnio na rynku pojawił się styropian szary. Czy są między nimi jakieś różnice?

Szary styropian charakteryzuje się dużo lepszymi parametrami termoizolacyjnymi. Pozwala ograniczyć grubość warstwy termoizolacyjnej o ponad 30% w stosunku do białych styropianów. Co więcej, jest także bardziej wytrzymały od białych i kropkowanych styropianów.


lur

Firma Instalterm oferuje styropian marki Austrotherm, lidera jakości wśród polskich producentów styropianu. Potwierdzeniem doskonałej jakości oferowanych przez nich produktów jest I miejsce w programie konsumenckim „Laur Konsumenta 2016″ w kategorii „Producenci styropianu”.


Po więcej informacji zapraszamy do siedziby firmy Instalterm na ul. Tadeusza Kościuszki 48 w Krzeszowicach.

Zachęcamy także do zapoznania się z magazynem firmy Austrotherm dostępnym w wersji pdf: austrotimes_nr_16 (1)

Blog Attachments