Poniedziałek - Piątek 7:00 - 17:00, Sobota 8:00-13:00

Termomodernizacja budynków to coś więcej niż docieplenie ścian

termomodernizacja-kotlowni
0

Wiele osób myśląc o termomodernizacji budynków ma na myśli ocieplenie ścian zewnętrznych styropianem lub wełną mineralną oraz pokrycie ścian tynkiem. Izolacja termiczna ścian to jednak nie wszystko.

Docieplenie ścian to tylko jeden z  punków każdej termomodernizacji. Bardzo dużo ciepła z budynku ucieka przez dach, okna, drzwi, pomieszczenia piwniczne. Jeśli chcemy podejść kompleksowo do tematu termomodernizacji trzeba zrobić to kompleksowo. Warto wymienić stolarkę okienną na nowoczesną, wykonaną z porządnych profili i szyb o odpowiednich parametrach przenikalności cieplnej.

Należy poważnie zastanowić się także nad uszczelnieniem dachu, a następnie jego dociepleniem z wykorzystaniem wełny mineralnej renomowanego producenta. W przypadku ścian na poziomie gruntu może być potrzeba wykonania izolacji przeciwwilgociowej i docieplenia twardym styropianem, aby zabezpieczyć ściany przed przemarzaniem. Jednym z istotnych elementów jest również właściwa izolacja termiczna posadzki.

Termomodernizacja to jednak przede wszystkim wymiana czy modernizacja instalacji grzewczej, która może polegać na wymianie kotła grzewczego na urządzenie o większej sprawności cieplnej, mniejszym zużyciu energii (niezależnie od rodzaju paliwa – czy to jest węgiel, energia elektryczna, czy gaz).

Warto pamiętać również o tym, że zastosowaniu szczelnej stolarki i dociepleniu ścian będziemy potrzebowali bardzo sprawnej wentylacji, która odpowiada za komfort naszego mieszkania, sprawną wymianę powietrza i będzie zapobiegać „poceniu się” budynku.

Jak widać przy termomodernizacji samo wykonanie docieplenia ścian to nie wszystko. Jest więcej elementów, ale nie trzeba wykonywać ich wszystkich od razu. Warto jednak wykonać ją kompleksowo, aby zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło i płacić niższe rachunki za ogrzewanie.